Erzurum Kadayıf Dolması Tarihçesi

Erzurum Kadayıf Dolması Tarihçesi

Erzurum mutfağı denince ilk akla gelen hamur işi yemekler ve tatlılardır. Bunlardan ülkemizde en çok bilinen Erzurum kadayıf dolma tatlısı. Tepsi kadayıf olarak yenen kadayıfın cevizle sarılarak kızartılmış halini Erzurum mutfağından ülkemize yayıldığını herkes bilir. Ramazanlarda iftar sofralarının vazgeçilmez tatlısı kadayıf dolmasının tarihçesinde tel kadayıfın öncelik olarak varlığını görmekteyiz.

Tel kadayıfın Selçuklular dönemine kadar uzanan bir geçmiş olduğu tarihi kaynaklardan öğrenmekteyiz. Tel kadayıf, Selçuklu ve Anadolu beylikleri döneminde sofralarda ve aşhanelerde yapılmakta idi. Sultanların sofralarında sürekli görmek istediği tatlı olarak tepsi kadayıfın özel bir yeri olduğu bilinmektedir.

Tel kadayıfın Erzurum’da ünlenmiş hali ise, içi bol cevizle sarılıp yumurtaya bulandıktan sonra kızartılarak şerbetle taçlandırılan kadayıf dolmasıdır. Erzurum’da fındık ve fıstık yetişmediği için içine Erzurum’da yetişen Tortum cevizi kullanılmıştır. Çekilmiş Tortum cevizinin kadayıfın arasına yerleştikten sonra sarılarak dolma haline gelir, ardından yumurtayla buluşup, yağda çıtır kıvama gelene kadar kızarır. Soğuk şerbetin içine atılarak bir süre bekletilir. İster hemen çıkarılarak sıcak sıcak yenir. İster soğuk olarak çay ile servis yapılır.

Zengin Erzurum mutfağının birçok nefis yemeklerinin içinde yaprak sarması ile kadayıf dolması özel bir yer tutar.
Erzurum’da yaprak sarması ile kadayıf dolması en çok talep edilen ikilidir. Erzurumlu genç kızlar evliliklerinde bu ikiliyi öğrenmeden evlenemezler.

İstanbul’da Erzurum Kadayıf Dolma Tatlısı yemek isteyenlerin tek tercih ettiği yer Erzurum Kadayıf Dolma Tatlıcısıdır. Bağcılar Meydan’da İstanbul Caddesinde 10 yıldan fazladır kadayıf dolma imalatı ve satışı yapan firmamız sizlere ağız tadında % 100 doğal glikozsuz tatmanız için hizmete hazırdır

0
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.