Erzurum Kadayıf Dolma Tatlısı Tarifi

Erzurum Kadayıf Dolma Tatlısı Tarifi

Erzurum Kadayıf Dolması Tarifi İçin Malzemeler
300 gram taze tel kadayıf
1 su bardağı kırılmış yağlı kelebek ceviz

Bulamak için;
3 adet yumurta
yarım su bardağı süt
yarım paket vanilya

Kızartmak için;
sıvı yağ veya kızartma yağı

Şerbeti için;
2 su bardağı toz şeker
2,5 su bardağı su
3-4 damla limon suyu
Kadayıf Dolması Yapımı Tarifi Yapılışı
Yukarıda verilen miktar altı tane kadayıf dolması içindir. 1 yumurtadan 3 adet kadayıf dolması çıkar. Siz miktarlarını isteğinize göre artırabilirsiniz…

İlk olarak şerbeti hazırlıyoruz. Bunun için şeker ve suyu yaklaşık 20 dk kaynatıyoruz. Ocaktan almaya yakın içerisine 3-4 damla limon suyu damlatıyoruz.
Dikkat edin şerbetin oldukça soğuk olması gerekiyor. Kızarrtğınız kadayıf dolmaları soğuk şerbete atarsanız kıtır kıtır olur. Yoksa hamur olur yiyilmez. Bu nedenle şerbeti çok önceden yaparak buzdolabına koyunuz.
Kadayıfı elimiz ile biraz havalandırıyoruz. Avuç içi kadar parça alarak tezgah üzerinde açıyoruz.
Bir kenarına kırılmış ceviz içinden koyarak sıkıca kenarlarını da toparlayarak sarıyoruz. Kalan kadayıfları da bu şekilde sarıyoruz.
Bir kap içerisinde yumurta, süt ve vanilyayı iyice çırpıyoruz. iyice çırpınız yoksa kadayıf dolmaının üzerinde kırmızı lekeler olur. Hazırladığımız kadayıfları yumurtalı karışıma bulayarak elimiz ile düzeltiyoruz.
Fazla gelen yumurtayı elinizle sıkabilirsiniz. Çok fazla yumurtaya bulamayınız . Çünkü balık veya yumurta kokusu oluşur ki birçok kişi bu tür kadayıf dolmayı yemez. Zaten en çok yapılan hatalardan biri de budur.
Derin bir tencereye bolca sıvı yağ koyuyoruz ve kızdırıyoruz. Kızmış olan yağ içerisine kadayıf dolmalarını atarak her tarafını güzelce kızartıyoruz. Tencereden alır, almaz hemen soğuk olan şerbetin içerisine bırakıyoruz.
3-4 dakika kadar şerbetin içerisinde tutarak servis tabağına alıyoruz.
Ilık olarak servis ediyoruz. İsterseniz soğuk olarak da servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun…

0
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.